אשחר הים

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על גינת גן וירק

אשחר היםאשחר הים הוא אחד מצמחי הבר הבודדים שהפך במהירות לגידול פרי חדש וידוע. קשה אפילו לדמיין שרק לפני כ- 20-25 שנה הוא היה ידוע רק כצמח שימושי שגדל בר. בטבע אשחר הים גדל בסיביר ובקווקז, במרכז אסיה ובמדינות רבות באירופה ובאסיה. לרוב מדובר בשיח, אך יכול להיות שיש עץ קטן, ולעיתים אפילו גדול עד 15 מ '. בהתאם לתנאי הגידול, הוא גם שונה מאוד בתכונותיו הביולוגיות. מבין שלושת הסוגים הידועים של אשחר הים, רק אחד צומח בארצנו: אשחר הים. השמות המקומיים של צמח זה שונים מאוד: בסיביר ובמזרח הרחוק - dereza, מקל מטאטא, כנימות, לקטריום, מטאטא ואפילו סתם קוץ, בקווקז - dzhakudla, במרכז אסיה - ג'דה.

אשחר היםאשחר הים תמיד היה מוצר מזון. עוד במאה ה -18, החוקר המפורסם של סיביר, האקדמיה פ.ס. פאלאס, דיווח כי האוכלוסייה המקומית הכינה ריבה, ריבה מפירותיה, ושימשה כמעדן נהדר עם חלב וקוטג '. מנה רחבה תמיד הייתה ג'לי ארומטי, שהוכן מגרגרי יער קפואים, שהסירו את טעמם החמצמץ המר. לטעמם וריחו ​​הנעים של אננס, ליקרים של אשחר הים נהנו מתהילה טובה ברחבי סיביר. ליקרים ממנו נסחרו אפילו בסנט פטרסבורג, ובחנויות הפירות של הבירה תוכלו לקנות את סניפיה מכוסים בפירות. במונגוליה אשחר הים נצרך מאז ומתמיד עם התזונה הבשרית והחלבית בקרב האוכלוסייה ובמדינות סקנדינביה - כתיבול ל מרקי דגים.

אשחר היםאשחר הים מוערך זה מכבר כצמח מרפא. ברפואה העממית של יוון העתיקה, רומא, סין, תובה, מונגוליה, היא שימשה לטיפול במחלות מערכת העיכול, הריאות, הכבד והמפרקים. בסיביר, מרתח של פירות אשחר ים שימש לטיפול בפריחות בעור, בעלים ובפרחים - כנגד שיגרון וזרעים - כמשלשל חומר קל. בטרנסבייקליה שימש עירוי מימי של ענפים ועלים כחומר עפיצות.

אשחר היםאך למרות העניין הרב באשחר הים, הם לא מיהרו להכניס אותו לתרבות, אלא היו מוגבלים רק לאיסוף פירות מצמחי בר. IV מיקורין היה אחד ממקוריו של הכנסת צמח זה לגננות. על פי המלצתו, בשנות ה -30 באלטאי, החל האקדמאי MA ליסוונקו עבודה רבה בנושא ביות אשחר הים.

אשחר היםבשנים האחרונות, בחקר ההרכב הביוכימי של פירותיו, גילו מדענים את סוד התכונות המרפאות במיוחד של צמח זה. נמצא כי אשחר הים הוא צמח מולטי ויטמין. מבחינת תכולת ויטמין C, הוא ממוקם במקום השלישי אחרי ירכי ורדים ואקטינידיה, הוא מכיל בין 100 ל -700 מ"ג%. חשוב במיוחד שויטמין זה יישמר היטב במוצרים מעובדים. קבוצת ויטמיני P גדולה למדי בפירות, ויטמינים B1 ו- B2, פרוביטמין A נמצאים גם; ומבחינת תכולת ויטמין E, אשחר הים הוא ללא תחרות בקרב גידולי פירות וגרגרים. וזה רחוק מלהיות רשימה מלאה של ויטמינים הכלולים בה, בנוסף לכך פירות אשחר הים מכילים חומצות שונות, 15 יסודות קורט, פקטין וחומרים אחרים החיוניים לבני אדם. אבל נס מרפא באמת של צמח זה היה השמן, שמבחינת תכולת החומרים הפעילים הביולוגית אין לו שום דבר בין שמנים צמחיים אחרים.

אשחר היםהמאפיינים היקרים במיוחד של אשחר הים הובילו להופעת העיבוד התעשייתי שלה. הזנים הראשונים של אשחר הים הופיעו באלטאי, והמטעים הראשונים, אם כי הקטנים, התעשייתיים שלה כבר הונחו.

אשחר הים התגלה כמעניין עבור האזורים המרכזיים ברוסיה. הכניסה הפעילה שלה לתרבות קודמה במידה רבה על ידי גננים חובבים.

אשחר היםהעניין באשחר הים גדל גם בקשר לאפשרויות השימוש בו למטרות נגד סחף: לחיזוק גדות הנהר, הגאיות וכל מיני סוללות.

אשחר היםיש עוד רכוש בעל ערך יוצא דופן של צמח זה. תצורות הצמתים נוצרות על השורשים, דרכם אשחר הים, בעזרת מיקרואורגניזמים, מטמיע חנקן מהאוויר ומעשיר בו את האדמה. ולאחרונה נחשפה אפשרות מוזרה נוספת של אשחר הים. הסבך שלה מועדף על ידי הפסיון - הציפור היחידה שמשמידה באופן פעיל את חיפושית תפוחי האדמה של קולורדו.

אשחר היםאשחר הים הוא עדיין יותר תרבות חובבים. הכניסה הנרחבת שלו לגננות תעשייתית מרוסנת בעיקר בגלל הקושי באיסוף פירות שנדבקים היטב וענפים לענפים. ישנם גם סיבוכים אחרים. צמחים בריאים כלפי חוץ נובלים לעיתים קרובות בקיץ. זאת בשל תבוסת רקמות כלי הדם על ידי פטריות קרקע מזיקות.

אשחר היםאשחר הים הופיע לאחרונה בגנים שלנו. הצלחה בהמשך הביות שלה תהיה תלויה ביצירת זנים בעלי תפוקה גבוהה במהירות גבוהה עם פרי יציב לאורך שנים, לשימושים כלכליים שונים - קינוח, זרעי שמן ושימורים, המתאימים בהכרח לקציר ממוכן. שיפור הטכנולוגיה של רבייה, גידול וקציר שלה נשאר לא פחות חשוב. בתוך כל אלה, גננים חובבים יכולים להעניק סיוע שלא יסולא בפז למומחים.

ת.א. פרנקינה

גם טעים וגם בריא

  • לבישול פסטילים עבור 1 גרם של פירות יער, אתה צריך להוסיף כוס מיץ אחת מדומדמניות, דומדמניות שחורות ואדומות, תפוחים או חבושים. לישנוניות אלו יכולת ג'לים גבוהה.
  • מיץ עם גרגרי אשחר הים מחוממים עד לריכוך, ואז משפשפים דרך מסננת. התירס שנוצר מועבר דרך מטחנת בשר, מעורבב עם סוכר מגורען (600 גר 'חול נלקחים עבור ק"ג אחד של רימון). תערובת בעובי של 1 ס"מ מגלגלת על קרש עץ, מיובשת בתנור שחומם ל 45 מעלות צלזיוס (הדלת צריכה להיות מעט פתוחה). המוצר המוגמר נחתך למעוינים, קוביות, מפוזר באבקת סוכר, מגולגל עם בקבוק שמפניה, מונח בקופסאות ממתקים.
  • גרגרי אשחר הים יכולים משפשפים עם סוכר... בעבר, הגרגרים נשטפים שלוש פעמים עם מים, נזרקים על מסננת, וכשהם מתייבשים, מכניסים לקערה עם קצוות גבוהים. עבור 1 ק"ג גרגרים, קח ק"ג סוכר מגורען, ערבב כך שהגרגרים יושעו והחול יהיה רווי במיץ. ואז ממלאים את התערובת בצנצנות מעוקרות 4/5, והחלק העליון מכוסה בחול.
אשחר-ים קלמנטינות לימונדה חמה
סירופ אשחר הים
עוגת אשחר ופטל (סיבים), מבושלת במייבש חשמלי
משקה אשחר הים ב"פרה סויה "Midea Mi-5
ריבת אשחר ים בקקאו
שייק ויטמינים עם אשחר ים וזרעי צ'יה (ויטק VT-2620 מרק מרק)
מיץ אשחר ים קפוא
ריבת אשחר ים עם אגוזי מלך
שמן אשחר ים במותג מולטי-קוקר 37502
שייק אשחר ים בבלנדר מרק Endever SkyLine BS-92
תה אשחר הים
סלסת פירות אגס ומנגו עם מיץ אשחר הים
דלעת מבושלת עם מיץ אשחר ים (לצמחונים וטבעונים)
עוגת אשחר הים
ג'לי חזק מדומדמניות, אשחר ים ודומדמניות אדומות, ללא תוספות ג'לים (שיטה חמה)

ולריאן   עשב מלפפון

כל המתכונים

נושאים חדשים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם