איבדת את האינסטינקט?

איבדת את האינסטינקט שלךהאסטרונום האנגלי ג'יי ג'ינס כינה את כל החיים, ארציים והיפותטיים, "מחלה של כוכב לכת מזדקן". ואז, בשנות העשרים של המאה העשרים, כשהוא מצא את המטאפורה הלא מחמיאה הזו, השיטה הגיאוכרונולוגית לחקר סלעים (ניתוח ריקבון רדיואקטיבי) עדיין לא הייתה ידועה, בעזרתה נקבע גילם. לאחר מכן התברר כי כמה מאובנים של רכיכות עתיקות נוצרו לפני 3.5 - 4.2 מיליארד שנים. עידן כדור הארץ עצמו, ככל הנראה, אינו עולה על 4.5 - 5 מיליארד שנים. כך שכדור הארץ מבוגר רק בכמה מאות מיליוני שנים מהחיים שקמו עליו, ואין צורך לדבר על "כוכב לכת מזדקן" שרק בשנותיו היורדות התברר כי הוא עמוס בחיים.


אקלים ואדם

אקלים ואדםהאם האקלים של כדור הארץ משתנה? שאלה זו דאגה זה מכבר לא רק למדענים. כפי שמוצג בתצפיות מטאורולוגיות, מאז סוף המאה התשע עשרה, טמפרטורת האוויר הממוצעת בכל קווי הרוחב של חצי הכדור הצפוני גדלה. ההתחממות הגיעה לשיאה בסוף שנות השלושים של המאה העשרים, כאשר טמפרטורת האוויר הממוצעת הייתה גבוהה ב 0.6 מעלות מאשר בסוף התשע עשרה. ואז החל הצמד קר. באמצע שנות השישים של המאה העשרים, טמפרטורת האוויר ירדה בכ- 0.3-0.4 מעלות.


דמיטרי יוסיפוביץ 'איבנובסקי

דמיטרי יוסיפוביץ 'איבנובסקיזה היה בשנת 1887. שני סטודנטים מאוניברסיטת סנט פטרסבורג, על פי הצעתו של הבוטנאי והגאוגרף המפורסם א.נ. בקטוב, נסעו לאוקראינה ולבסרביה כדי לחקור את מחלת הטבק הנפוצה באותה תקופה, שגרמה נזק עצום לחקלאות. חוקרי טבע צעירים יצאו לדרך בהתלהבות. הם הצליחו לבסס את קיומן של שתי מחלות טבק בבת אחת. אחד מהם - לוז-לוז, מחלה מדבקת, טופל בפשטות: על ידי העלאת תרבות החקלאות, על ידי סיבוב יבול נכון. הסיבה לזולת - צהבת - לא זוהתה אז.


לסודות החיים (נקודות מבט של גנטיקה)

נקודות מבט של גנטיקהההצלחות של הביולוגיה המודרנית קשורות בעיקר לאותו ענף שלה, שנקרא ביולוגיה מולקולרית. תוצאות בולטות במיוחד הושגו בחקר התורשה - תכונותיהם של אורגניזמים, אשר במשך זמן רב נותרו מסתוריים. מדענים הצליחו לחשוף את מהות הגן. במשך מאות שנים נראה שזה היה משהו מיסטי, כמעט ולא קיים. והתברר שמדובר במבנה כימי אמיתי מאוד - פיסת חומצה דאוקסיריב-גרעינית (DNA), שהיא נושאת המידע הגנטי.


מאיצים ביולוגיים

מאיצים ביולוגייםכפי שמעידים האגדות והסיפורים העממיים של העת העתיקה, אנשים מימים ימימה הכינו יין ממיץ ענבים, הכינו גבינה מחלב חמוץ, היכו אויבים וחיות בר בחצים, שקצותיהם היו רוויים ברעל קטלני. האדם צפה והשתמש בתמורות מדהימות רבות המתרחשות באורגניזמים חיים ובחומרים שנלקחו מהם, כגון קרישת דם, הבשלה (ופירוק) של בשר, דגים ומוצרי צמחים. אבל למה כל זה קורה, הוא לא יכול היה להסביר הרבה זמן. רק בתחילת המאה ה -19 התגלו בחפצים ביולוגיים חומרים פעילים הגורמים לתמורות כאלה.


סטפן פטרוביץ 'קרשניניקוב

סטפן פטרוביץ 'קרשניניקובגורלו של סטפן פטרוביץ 'קרשניניקוב היה יוצא דופן. בנו של חייל, הוא נולד במוסקבה ב- 31 באוקטובר 1711. בגיל 13 התקבל לאקדמיה הסלאבית-יוונית-לטינית במנזר זאיקונוספסקי. בין שנים עשר הסטודנטים הטובים ביותר בשנת 1732, הוא נשלח כסטודנט לאקדמיה למדעים בסנט פטרסבורג. שם עבר הכשרה מתאימה על מנת להשתתף אז במסע המדעי המדהים ביותר של המאה ה -18.


מה זה כלוב?

מה זה כלובבשנת 1665 בנה האנגלי רוברט הוק מכשיר שאנו מכנים מיקרוסקופ. כמו כל אדם סקרן, ומדענים נבדלים בין תמותה פשוטה בין יתרונות אחרים לבין איכות זו, הוק החל לבחון את כל מה שהגיע לידי ביטוי באמצעות מיקרוסקופ.


חוזק כדור הארץ

חוזק כדור הארץ"אה, אם גם זה, גוף כבד מדי שנמס, מומס, הפך לטל!" הגיאופיזיקאי האנגלי המפורסם הרולד ג'פריס לקח את המילים האלה של המלט כאפיגרף לאחד מפרקי ספרו. "כדור הארץ".


דו מימד פיזיולוגי של מידע: מנגנונים והשלכות

דו מימד פיזיולוגי של מידעבמחזהו של א.פי צ'כוב "השחף" אחד מגיבוריו, הסופר טרפלב, מדבר על יכולתו של הסופר טריגורין לצייר נוף במילים דלילות ומדויקות: "צוואר בקבוק שבור זורח על סכרו וצל גלגל טחנה משחיר - כך שהלילה הירח מוכן, ויש לי אור רועד, נצנוץ שקט של כוכבים, וצלילים רחוקים של פסנתר, הולכים ונמוגים באוויר הריחני השקט ... ”


כיצד בנויים מבני חלבון

כיצד בנויים מבני חלבוןהביולוגיה המודרנית חדרה עמוק למעמקי התא - "הלבנה" של החיים. תא חי נראה למדענים כשילוב הרמוני של מבנים פשוטים יותר - ממברנות, צינורות, גרגירים, תצורות סיביות, המורכבות ממולקולות מסודרות המחוברות זו לזו.


בדיקה עם L-Dopa

מבחן C L-Dopaמחקרים על המערכת הסימפתטית-יותרת הכליה מבחינת ביורמית יומיומית ועונתית מספקים מידע נרחב מאוד על התהליכים העמוקים בגוף. עם זאת, שיטת האדרנוגרמות מציגה את הדינמיקה של שינויים במצב המערכת הסימפתטית-יותרת הכליה רק ​​למשך פרק הזמן המכוסה במחקר.


מוח ונפש

מוח ונפשאחד הביטויים לתלות הנפש בתהליכים חומריים המתרחשים במוח הוא שינוי בפעילות החשמלית של המוח בזמן גירויים חיצוניים.


רדיואקטיביות טבעית

רדיואקטיביות טבעיתמעטים אפילו המומחים הבולטים בתחום הפיזיקה האטומית ידעו באותו בוקר בבוקר כי האדם סוף סוף שולט בשליטה הסודית בתגובת שרשרת גרעינית. אך שלוש שנים מאוחר יותר, בשנת 1945, נרעשה העולם בגלל הטרגדיה של הערים היפניות - הירושימה ונגסאקי.


דחפים עצביים ו- RNA

דחפים עצביים ו- RNAהיסוד המבני של הפעילות העצבית במוח הוא תא עצבי (נוירון). פעילותו התפקודית נחקרת בשיטות רבות - היסטולוגית, היסטוכימית, מיקרוסקופית אלקטרונית, רדיוגרפית ואחרים. מספר רב של עבודות על תא העצב פורסמו, אך המשמעות הפונקציונלית של חלקיו המרכיבים היחידים נותרה לא ידועה.


אינטרפרון מנצח

אינטרפרון מנצחמפקד כוח המשלחת הצרפתי באי האיטי, הגנרל לקלרק, חיפש פלג גדול של חיילים שנכנסו לפנים האי, אך עד מהרה הפסיק למסור כל חדשות על עצמם.


האם שמן אכיל?

האם שמן אכיל?כשפרופסור א 'שמפניה עלה לבית הדוכן של קונגרס הנפט העולמי בפרנקפורט אם מיין כדי לקרוא את הדו"ח שלו, האולם היה צפוף מדי.


עוצרים את החיים

עוצר את החייםהחיים נתפסים בדרך כלל כתהליך מתמשך. היא מתעוררת ברגע הופעתה של ישות חיה בביצה, נבג או זרע, עוברת מספר שלבי התפתחות מורכבים יותר או פחות, מגיעה לפריחה מסוימת, פוחתת עם ההזדקנות ומסתיימת ברגע הזקנה, כשכל תהליכי החיים נעצרים.


מערכת העצבים ועבודתה

מערכת העצבים ועבודתהישנם שלושה חלקים עיקריים במערכת העצבים האנושית: מרכזית, היקפית וצמחונית.


השקפות מודרניות על תורשה

השקפות מודרניות על תורשהאפילו בתקופות פרהיסטוריות קדומות, האדם שם לב שילדים דומים ביותר להוריהם. לעמים רבים יש פתגמים דומים לשלנו: "התפוח נופל לא רחוק מעץ התפוח".


הולדת הביולוגיה המולקולרית

הולדת הביולוגיה המולקולריתבהתחלה הייתה רק ביולוגיה - מדע היצורים החיים. היא קמה לפני הרבה מאוד זמן, הניסיון שלה מחושב לא בשנים, אפילו לא מאות שנים - אלפי שנים. עם הזמן הוא הזדקן, אך לא התיישן: שאלות רבות שהביולוגיה נועדה לפתור נותרה ללא מענה.


פיצוץ במפעל

פיצוץ במפעלשיטת ריתוך זו טרם הגיעה מהמעבדות. זה נחקר על ידי צוותי מחקר הן כאן והן מחוצה לה. כפי שכותבים כתבי עת זרים, התוצאות שהתקבלו כבר נותנות סיבה לצפות להרבה משימוש בריתוך נפץ.


מאפייני העין האנושית

מאפייני העין האנושיתוידוע שאת החלק המכריע במידע על העולם סביבנו אנו מקבלים בעזרת איברי הראייה שלנו. "עדיף לראות פעם מאשר לשמוע מאה פעמים" - זה לא נאמר לשווא.


מזווה לא שגרתי

מזווה לא שגרתיאלמנטים טרנסורניים הם פרי יצירתם של הטכנולוגיה המודרנית. מעבדות עם ציוד משוכלל, כורים גרעיניים - אלה ה"הפקדות "שמהן, במחיר של הוצאות אנרגיה אדירות, מקבלים כעת כמויות לא משמעותיות של אלמנטים שאינם נמצאים בטבע.


קופסה שחורה

קופסה שחורההתיבה המסתורית הזו מוזכרת לרוב ברדיו או בעיתונים בקשר לתאונות מטוס או תאונות. יחד עם זאת, הם לא רק מצטטים את מספר התאונות ומחפשים חם על סיבת הסיבה לאירוע, אלא גם מעלים בהכרח את השאלה האם ניתן היה למצוא את "הקופסה השחורה".


חיות "סופר אינטליגנטיות"?

חיות עלדג עם אינטליגנציה של חולדה? או אולי חולדה עם גוף של דג? לא כל כך קל להחליט איך קוראים ליצור הכימרי הזה שנוצר על ידי ד 'ברסלר מאוניברסיטת קליפורניה (לוס אנג'לס) ומ' ביטרמן ממכללת ברין מור (פנסילבניה).


ספקטרום אסטרו במעבדה

ספקטרום אסטרו במעבדהלא משנה מה הנתונים שמקבלים אסטרונומים ואסטרופיזיקאים אודות גרמי השמים, ניתן לפענח נתונים אלה, ככלל, רק להסתמך על הסדירות הנגזרת במעבדות ארציות בעת לימוד עצמים יבשתיים.


חיים מורכבים של תא פשוט

החיים המורכבים של תא פשוטראשיתם של חיים חדשים ניתנת על ידי ביצית מופרית אחת, שממנה נוצרים כל התאים הרבים והגדולים ביותר בגוף האדם. כמה יש שם? על פי הערכות מסוימות, בערך 100 טריליון, אבל אני חושב שאיש לא יכול לתת נתון מדויק.


מדוע אדם איבד את קו השיער?

מדוע אדם איבד שיער?האיש החל לאבד שיער בגלל "מעשי הקונדס" של האופנה, שמילא, אולי, תפקיד מורגש באותם זמנים רחוקים.


כיצד "לבנות" מולקולה?

איך לבנות מולקולה?בשנת 1861 קרה אירוע יוצא מן הכלל - חומר דמוי סוכר נוצר לראשונה במבחנה של כימאי!


עוצמת אור לייזר

עוצמת אור לייזרכפי שמעידים העובדות, קרן לייזר יכולה לשאת אנרגיה מספקת בכדי לבצע ניתוח, לקדוח יהלומים ואף לחמם כמויות מיקרוסקופיות של חומר לטמפרטורות של מיליוני מעלות.<<  <לחדש 1 2 לישנים>  >>
תוצאות 1 - 30 מתוך 38

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם