מים הם מקור לבריאות

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על בריאות

מים הם מקור לבריאותמים, על פי מדענים, הם ערש כל החיים על הפלנטה שלנו. לא אדם, לא בעל חיים ולא צמח יכולים להתקיים ללא מים.

אבל השאלה היא: בלי איזה מים? אולי רק ד"ר בומבר הצליח להחזיק מעמד בים כחודש וחצי. וכפי שמראים הניסויים של מדענים והסטטיסטיקה העגומה של ספינות טרופות, למרות שיש הרבה מים בים ובאוקיאנוסים, בכל זאת אדם מת בים גם אם יש אוכל ביום 5-7.

אחרי הכל, מי ים, בשל הימצאותם של כמות גדולה של מלחים בתוכם, אינם מתאימים לשתייה. אגב, בומבר אפילו לא ניסה להוכיח שאדם יכול להתקיים הרבה זמן בלי מים. משימתו, כפי שהוא עצמו אמר, הייתה להראות כי ניתן למצוא מספיק מים מתוקים בים הפתוח כדי להחזיק מעמד זמן רב עד שתגיע העזרה. ובמסעו הוכיח הרופא בצורה מבריקה כי ברוב התאונות באוקיאנוס, לא כל כך אשם במחסור במזון ושתייה, אלא בחוסר הידע ובנוכחות הפחד.

מים הם מקור לבריאותאבל מים טהורים לחלוטין, מה שמכונה מזוקקים או ממוזערלים, מזיקים גם לגוף. לא רק שהוא חסר טעם. הבעיה העיקרית היא שמים כאלה מסלקים בקלות די מלחים מהגוף, וכתוצאה מכך עלולות להופיע מחלות קשות.

מצב זה מוסבר בפשטות. ואכן, גוף האדם מכיל מספר גדול למדי של תרכובות המסיסות בקלות. ראשית כל אלה מינרלים - נתרן כלורי, אשלגן כלורי, מלחי סידן וכו 'הם נמצאים בדם, בשרירים, בפלזמה וכו' כאשר עוברים מים מזוקקים. מערכת עיכול, הוא מועשר בחומרים מסיסים הקיימים בגוף, ובראשונה במינרלים. היציאה מהגוף (מופרשת בשתן או בזיעה), מים מועשרים כאלה (בהשוואה למקור) גוררים מהם חלק מהמלחים. וחסרונם, כמובן, קשה ביותר למספר תפקודים פיזיולוגיים של הגוף. כפי שמוצג על ידי ניסויים מיוחדים, הדרה מוחלטת של אשלגן מהנוזל שעובר דרך הלב אצל חיות ניסוי מובילה לדום לב. ירידה בסידן בדם גורמת לעלייה בריגוש מערכת העצבים-שרירית וכו '. לפיכך, לא כל המים מועילים לגוף. במיוחד לשתייה.

איזה מין מים יש?

מים הם מקור לבריאותבאופן כללי, איזה סוג מים יש? מסתבר שישנם די הרבה מים שונים על פני הגלובוס. למשל, מי גשמים. זה כמעט כמו מזוקק, הוא מכיל כמות מינימלית של מלחים. אבל אז הגשם ירד על הקרקע, ולאורך המדרכות והמדרכות של הערים, על פני השדות, כרי הדשא והיערות, זרמים עליזים רצו, זרמו, לפעמים התמזגו לנחלים עכורים וסוערים.

מים הם ממס טוב, במיוחד עבור תרכובות אורגניות. הוא שוטף תרכובות מסיסות מאדמה, סלעים ומינרלים, ו"מאגר המינרלים "שלה גדל. כבר מלחי נתרן ואשלגן, מגנזיום, סִידָן, ברזל. במבט דרך סדקים שונים בקרקע, מים מגיעים (או, בכל מקרה, יכולים להגיע) לאזורים כאלה בקרום כדור הארץ בהם שוררות טמפרטורות גבוהות. גם הטמפרטורה שלו עולה, ועם זה הכוח הממיס עולה. תכולת המלח במים עולה בהתמדה. זה יכול גם להגיע לאן שיש הצטברות של גזים שונים כגון פחמן דו חמצני או מימן גופרתי. במקרה זה, גזים אלה מומסים גם במים.

מים הם מקור לבריאותגורל המים הנוסף הוא מגוון.הוא יכול למצוא דרך החוצה אל פני השטח, ואז מקור כזה המכיל מגוון רחב של מלחים וגזים, ואף מחומם לרוב לכמה עשרות מעלות, מקבל את השם "קפיץ מינרלי". אבל זה יכול לקרות גם שהמים שלנו פורצים דרך פונטנלה בתחתית נהר. וזה יזרום לים הרחוק, סופג עוד ועוד נחלים בדרך. במהלך מסע כזה הרכב המים משתנה מאוד. חלק מהמלחים מזרזים, הגזים מתאדים, ו"טריים "רגילים, כפי שמכונה בדרך כלל, מים זורמים לים. אך מים מתוקים אלה עדיין מכילים כמות ניכרת של מלחים. בהשפעת השמש והרוח, המים בים מתאדים ושוב מתפשטים על פני כדור הארץ בצורת עננים ועננים. ומלחים מצטברים באוקיאנוס. לכן הימים והאוקיאנוסים מכילים מלח גבוה. הם הרי לא מתאדים במים.

אי אפשר לומר מתי אדם התוודע למים. תמיד הכיר אותה. אך "התפתחות המים", כלומר השימוש בהם לצרכיהם שלהם, במיוחד לצורך ניווט ו דיג, כמובן, לא קרה מיד.

אדם וים

מים הם מקור לבריאותיש אגדה נפלאה על האופן שבו אדם התוודע לראשונה לים.

האני העוצמתי, השבט החזק, פגע באלוהות השמימית. כמובן, האלוהות החליטה להעניש בערך את הגאים ושלחה עונש חמור לשבט. מכל השבט, רק ילד קטן אחד שרד. אך חלקו לא זכה לשמחה כלשהי. אחרי הכל, שבטים אחרים, שבעיניהם התרחשה טרגדיה, לא העזו לקבל ערק, שעמיתיו לשבטים סבלו מגורל אכזרי כל כך. ואז הילד, מכיוון שהאלים שוללים ממנו רחמים, והמקלט - על ידי אנשים, פנה לחמלה של בעלי חיים. אבל גם כאן, בהתחלה, רדפו אחריו כישלונות. רק ברווז פראי, שקינו, הארוג מבמבוק, היה על גדות הנהר, הראה לו אירוח. הילד עייף וחלש. הוא טיפס לשם ונרדם מיד. ובלילה הנהר, זועם מאכזריות האנשים, נשא את הקן הרחק מהמקומות בהם התרחשה הטרגדיה. מיטת הילד, מתנדנדת בשקט, צפה מתחת לכתרי העצים הצפופים, שיצרו כביכול מעין מנהרה מעל נהר רגוע וחזק. ובבוקר הנהר הוציא את הקן לים.

כשהילד התעורר, נדמה היה שהוא נמצא בגן עדן ליתומים: ביתו החדש צף על פני השמים הכחולים-כחולים, שם יצורים בעלי איש לבן לבן מוזרים ומשונים שיחקו עליזים זה בזה. אחרי הכל, הילד מעולם לא ראה את הים. משבי רוח עדינים דחפו את קינו עוד ועוד לאורך המרחב הכחול העצום, וסביב משהו לחש ברכות וברכות, כאילו הייתה אמו ששרה לו את שירי הערש שלה. הילד נרדם לעתים קרובות, וכשהתעורר, הוא תמיד ראה את החלל הכחול האינסופי סביבו ושמע את לחישת הים העדינה. ובעודו שוחה, לבו התבגר ושריריו התחזקו.

מים הם מקור לבריאותיום אחד החליט הים לבדוק אותו, והוא הותקף על ידי שבע תשוקות ים: פחד, רעב, צמא, בדידות, רחמים עצמיים, חרטה ותקווה. אך מצוקה ונסיעות הקשיחו את הילד, והתגבר על התשוקות בים וראה שהקן מתקרב לחוף. ואף על פי שהאדמה אליה הוביל אותו גורלו הייתה מכוסה כולה בעצים מופרכים בפירות עסיסיים ובשלים, וגדותיה היו זהב טהור, הוא לא נשאר עליה. התקווה היא הפיתוי היחיד החזק יותר מהסגולה, שהוביל את הילד למסע חדש. במשך שנים רבות הנער הסתובב בים האינסופי. הוא פגש אדמות ואיים רבים בדרכו, אך בשום מקום לא יכול היה למצוא שקט. ואז יום אחד, כדי להרגיע את המלנכוליה שלו ולאלץ אותו לנוח, הים הפך את הצעיר לאבן, והציב אותו כזקף למרגלות הכיפה האחרונה על סף האוקיאנוס הגדול.

לכל עם אגדות משלו על כיבוש הים. אבל, אולי, אין אנשים כאלה שלא יזהו את אלמנט הים הזועם עם אלוהות. אלוהות זו סגדו, הקריבו לו קורבנות.כך, למשל, המנהג נולד לזרוק פרוסות לחם לים ולמזוג יין כדי לפייס את ריבון הים. יש עמים שכיסו את המצוקים בקוואקר לפני שהפליגו לארצות רחוקות, כך שהאלים היו מרוצים ולא שברו ספינות. בנורבגיה, למשל, היה נוהג לתת פיסת עוגה לרוחות ים ומים.

אין חולק על הכשרון הגדול של יורדי הים בידיעת כדור הארץ. בזכותם התגלו יבשות ועמים חדשים. מלאכות חדשות התפתחו. ועכשיו הים הוא מקור בלתי נדלה להרבה דברים שימושיים לבני אדם. קודם כל מדובר במלאי דגים. אבל הים הוא גם סוג של פיקדון מינרלים. כעת מדענים מאמינים כי כל האלמנטים בטבלה המחזורית של יסודות ניתן למצוא בכל מינרל; דבר נוסף הוא שמספרם של רבים מהם קטן באופן נעלם. ניתן לייחס הוראה זו למי ים. כמויות המלחים העצומות הקיימות בו מכילות מגוון רחב של אלמנטים, עד לרדיואקטיביים.

שחייה במי ים

הים הוא לא רק מקור לחומרי גלם ואנרגיה, אלא גם גורם ריפוי חזק. גם בימי קדם נעשה שימוש נרחב באוויר הים, בשמש ובמי ים למטרות רפואיות ומניעה.

מים הם מקור לבריאותנכון לעכשיו, בשל העובדה שהים תופס מקום גדול במכלול הצעדים הטיפוליים והמניעתיים, הוקצה מחלקה מיוחדת לאקלים, מה שמכונה תלסותרפיה, כלומר טיפול בים. איך אפשר להסביר שלים יש סגולות רפואיות?

ראשית, למי ים (בניגוד למי נהר) יש צפיפות גבוהה יותר בגלל כמות המלחים המשמעותית המומסת בהם. כך, למשל, קילוגרם של מי הים השחור מכיל עד 18 גרם מלחים מומסים, בים התיכון יש עוד יותר מהם - עד 38 גרם. ראשית, מדובר בנתרן כלורי, המהווה כ -80%. ואז יש מלחי מגנזיום ואשלגן. בנוסף, בכמויות קטנות מי הים מכילים אלמנטים כמו סידן, גופרית, ברום, יוד וכו '. כל המלחים הללו ממלאים תפקיד פיזיולוגי מובהק מאוד בתהליך המגע של גוף האדם עם מי ים. ניתן לצייר כאן אנלוגיה גסה.

מדענים מצאו כי, למשל, ניתן להפרות צמחים בשיטת עלים. לכן, אם חסר זרחן באדמה, ניתן למרוח אותו לא רק על האדמה, אלא גם ישירות על הצמח, ולהתיז את העלים שלו בתמיסה של כל מלח זרחן מתאים המסיס בקלות. בערך אותו דבר קורה עם אורגניזם החי. במהלך הרחצה בים נראה כי הגוף "רושם" את יסודות העקבות הדרושים, בנוסף לכך, על שפת הים האווירית ומעל הים עצמו, במיוחד עם גלי ים חזקים פחות או יותר, הוא רווי מאוד במלחי ים, כולל אלה המכילים יוד וברום. לָכֵן תלסותרפיה השפעותיו דומות לטיפול במים מינרליים - רק כאן חולים "שותים" אוויר מינרליזציה. באופן טבעי, זה שימושי במיוחד למחלות נשימה כרוניות. טיפול כזה יעיל במיוחד כאשר לוקחים אמבטיות ים. ואכן, במרחק של כ -20 ס"מ מעל פני הים, אוויר הים נקי ביותר - הוא כמעט אינו מכיל שום אבק או שום חיידק. לכן, רצועת החוף יכולה להיחשב כמשאף טבעי.

אך, כמובן, לא נכון יהיה לראות את השפעת הים על הגוף כתופעה פיזיולוגית גרידא. לא פחות חשוב הוא האפקט הטכני והטמפרטורה, או ליתר דיוק, השילוב של כל הגורמים הללו. רחצה בים פועלת על גוף האדם כגורם ממריץ ומתקשה חזק. פעולותיהם תלויות במידה רבה בטמפרטורת המים ובתנועת גלי הים. השפעת הטמפרטורה של מים משפיעה בעיקר על העובדה שכשנכנס אליהם אדם מרגיש צמרמורת קלה.זאת בשל העובדה שיש עוויתות מהירות של כלי הדם הנמצאות בשכבות העליונות של העור. במקרה זה הכלים בתוך הגוף מתרחבים והדם נכנס לאיברים הפנימיים. כל זה מוביל לריגוש של מערכת העצבים. השרירים בגוף מתכווצים והנשימה הופכת עמוקה ומהירה. זה, כמובן, משפר מאוד את חילופי הגזים (כלומר את ספיגת החמצן ושחרור הפחמן הדו-חמצני) ואת זרימת הדם. לאחר שהות במים זמן מה, הגוף מגיב. כלי הדם של העור מתרחבים, יותר דם מתחיל לזרום אליהם והעור הופך לאדום. השרירים נרגעים בהדרגה, לחץ הדם יורד מעט והאדם מרגיש חם. תמונה דומה נצפתה לאחר יציאתו המיידית של האדם מהחוף. יצירת מחזורים כאלה הקשורים לווסוספזם ולעוררות מערכת העצבים היא המטרה העיקרית של רחצה בים. הם מובילים להתקשות, לחיזוק האורגניזם כולו, ולאיברים האישיים שלו, כלי הדם, השרירים.

מים הם מקור לבריאותכבר צוין לעיל כי מי ים בכמויות גדולות מכילים מלחים שונים (בפרט קטיונים של נתרן, אשלגן, מגנזיום, סידן וכו ', ואניונים של כלור, ברום, סולפט וכו'). בתהליך הרחצה, תרכובות אלה מופקדות על גוף האדם ולאחר העלייה לחוף הופכות לגבישים זעירים. גבישי מלח, כפי שהתברר, מגרים את הקולטנים (קצות העצבים) של העור, ובכך תורמים לשמירה ארוכה יותר על התגובה הפיזיולוגית של העור המתרחשת במהלך הרחצה.

המשורר הרוסי המפורסם נ.מ יזיקוב מעביר את פעולת הרחצה בים בעדינות רבה ובדייקנות בשירו:

וברעם ובקצף, כוח התהום של הקור חיבק אותי באלימות.
סיבובים, וזריקות, וחנקים, ומכות!
וזה גווע. אני אוהב את זה. מהרעם, מהקצף והקור, קליל ורענן, אני יוצא:
הגפיים שלי מתיישרות יותר.
אני נושם יותר בחופשיות, אני נראה עליז יותר על החוף, על ההרים, על הים הבהיר.

מקובל בדרך כלל שהים טוב לשחות כשהוא רגוע. עם זאת, לצורך הקשחת הגוף, גלי הים חשובים מאוד. אחרי הכל, בזמן הזה מופיע קצף ים, עשיר בבועות אוויר, והגוף מקבל סוג של עיסוי מים-אוויר. בנוסף, השפעה תקופתית מכנית גרידא של לחץ הידרוסטטי על הגוף היא סוג של עיסוי שלא ניתן לבצע בשום דרך אחרת.

רחצה בים משפרת את מצב מערכת העצבים, מחזקת את תפקודי הבלוטות האנדוקריניות. בנוסף הם מאמנים את מערכת הלב וכלי הדם ומנרמים את לחץ הדם.

לצד זאת, לשחייה בים יש השפעה מיטיבה על מספר מחלות: הפרעות מטבוליות, צנית, השמנת יתר, נוירוסטניה, עם שחפת של הריאות ואיברים אחרים בצורה לא פעילה, עם רככת.

כמובן התעללות רחצה בים אל תעשה את זה. כך, למשל, תלוי במצב הגוף, משך הרחצה לא יעלה על 10-20 דקות. בנוסף, לא מומלץ לרחוץ על קיבה ריקה או לאחר ארוחה כבדה. ישנן גם התוויות נגד לרחצה בים, כגון שחפת ריאות פעילה, תהליכים דלקתיים חריפים, מחלות לב וכלי דם. הם גם לא מומלצים למחלת גרייבס, לריגוש עצבני ונפשי מוגבר. זאת בשל העובדה כי הלב ומערכת העצבים נתונים ללחץ מוגבר, אשר יכול להשפיע לרעה על הבריאות.

רחצה במים מינרליים

מים הם מקור לבריאותגורם ריפוי טבעי חשוב הוא מי המעיינות המינרליים כביכול. ישנם מקורות רבים כאלה על פני הגלובוס. יש הרבה כאלה ברוסיה לשעבר. הקווקז שלנו הוא העשיר ביותר במעיינות מינרליים. מים כמו Slavyanovskaya, Essentuki, Narzan מפורסמים בעולם.

זוכר את סיפורם של מים חיים? האב הזקן שולח את בניו להביא לו מים שישיבו לו את נעוריו ובריאותו. דווקא נרזן זוכה לאגדות וסיפורים מקומיים על היכולת לרפא במהירות פצעים, להחדיר כוח ולהחזיר לנוער ובריאות לקשישים. והמילה "נרסן" בתרגום לרוסית פירושה "משקה הרואי".

בהקשר זה מעניין להיזכר במיתוס היווני העתיק של הרקולס ופרומתאוס. זאוס, אדון האלים, על העובדה שפרומתאוס נתן לאנשים אש, הורה לכבול אותו להר. אבל זאוס הכל יכול זה (נראה שזה לא מספיק. הוא (ציווה על הנשר הענק כל יום לעוף לפרומתאוס ולנקר בכבד שלו. במהלך הלילה הכבד גדל, ולמחרת העוף שוב טס. במשך שנים רבות פרומתיאוס היה כבול בשרשרת). אל הסלעים, ורק התערבותו של הרקולס, שנכנסה באומץ לקרב עם הנשר של זאוס, שמה קץ לייסוריו של הטיטאן האומלל, שהחליט פעם לעזור לאנשים. מעניין אותנו כאן שהעתיק המיתוס היווני מספר כי הרקולס, לפני שנכנס למאבק עם הנשר, התחזק, ורחץ במעיין הבוגאטי של הקווקז. זה שוב מעיד כי מעיינות המינרלים של הקווקז היו ידועים לאנשים בימי קדם.

בתיאורים הראשונים של המקורות עולה כי התייחסו אליהם בכבוד רב. לא רק שהם מוצאים קורבנות שונים במקורות קדומים - קמיעות, מטבעות, פסלונים של אלים שונים וכו '. המקורות ניסו להגן עליהם מפני רוחות רעות, כדי לשפר אותם איכשהו. לדוגמא, באחד התיאורים נאמר שבמקור היה שולחן עץ אלון חזק מתחת לחופה, עליו הייתה מצקת כסף, כסמל של כבוד וכבוד למקור.

מים בלנאולוגיים (כלומר מים מינרליים רפואיים המשמשים הן לבליעה והן לאמבטיות) מחולקים כיום לשבע קבוצות. קבוצה "A" כוללת מים מינרליים ללא רכיבים ותכונות ספציפיים. ערכם הרפואי נקבע רק על ידי המינרליזציה הכללית (כמות המלחים המומסת בהם), כמו גם האופי הכימי של המלחים. קבוצה "B" - מה שנקרא מים פחמניים, אשר נבדלים על ידי כמות גדולה של פחמן דו חמצני המומס בהם. דוגמה להם הם המים המינרליים בורג'ומי, נרזן, אסנטוקי ומספר אחרים. פחמן דו חמצני בהרכב הגז הכולל של מים כאלה הוא 95-100%. מים מינרליים סולפטיים, המרכיבים את הקבוצה "B", מאופיינים בנוכחות כמות מוגברת של מימן גופרתי או יון מימן גופרתי. כימיקלים אלה הם בעלי פעילות תרופתית רבה, ולכן מימי קבוצת "B" משמשים בעיקר לאמבטיות. מעיינות מינרליים של מים כאלה נמצאים בקמרי, במצסטה ובמספר אזורים אחרים. הקבוצה הבאה "D" כוללת ברזלים, ארסן ומים מינרליים אחרים עם תכולה גבוהה של מתכות, כגון מנגן, נחושת, אלומיניום. ולמרות שהערך הרפואי של מתכות מסוימות עדיין לא נחקר במלואו, דווקא בהשפעת מתכת פעילה תרופתית אחת או כמה, טמונה השפעתן הרפואית. קבוצה "D" משלבת מים מינרליים עם תכולה גבוהה של חומרים אורגניים, כמו גם מכילה חומרים פעילים פיזיולוגית כמו יוד וברום. מקורות מים כאלו נמצאים באוקראינה ובבלטיות. מים המכילים ראדון (או חומרים רדיואקטיביים אחרים) נכללים בקבוצת "E". הקבוצה האחרונה - "Zh" - היא מים מינרליים עם תכולת חומצה סיליקלית גבוהה.

מכיוון שכמעט כל המים המינרליים מכילים גזים מומסים ברמה כזו או אחרת, הקבוצות המפורטות לעיל בדרך כלל מחולקות לשלוש קבוצות משנה נוספות בהתאם לאופי הרכב הגז שלהן. בפרט, תת-הקבוצה הראשונה כוללת את מה שמכונה מים מינרליים חנקניים, בהם הגז המומס הוא ממוצא אטמוספרי ואותו הרכב.תת-הקבוצה השנייה כוללת מי מתאן המכילים גזים, בעיקר ממוצא ביוכימי.

יש סיווג נוסף של מעיינות מינרלים טבעיים. עם זאת, סקירה מפורטת של הסיווג והתכונות של כל המים המינרליים אינה המשימה של ספר זה. לכן, ברצוננו להתעכב בקצרה על החשוב שבהם ולהראות כיצד מים מסוימים יכולים להועיל לבני אדם בטיפול או במניעה של מחלות שונות.

הנפוצים ביותר במדינתנו הם מים מינרליים פחמניים (קבוצה "B", תת-קבוצה 3) - נרזן, בורג'ומי וכו '. מים אלה משמשים הן לרחצה והן לשתייה. וכאן, בשני המקרים, יש להם השפעה פיזיקלית וכימית מוזרה.

ההשפעות הפיזיות והמכניות של מים פחמניים דומות במקצת לאלו של מי ים. עם זאת, יש כאן הבדל קל: אם, כאשר הוא שוחה בים, אדם בדרך כלל נמצא בתנועה, מבצע עבודה פיזית כזו או אחרת (שחייה, צלילה וכו '), אז כאשר הוא לוקח אמבטיות פחמן דו חמצני, גוף האדם הוא במנוחה. זה, כמובן, משפיע במידה מסוימת על ההשפעה (בפרט, מכנית) של אמבטיות על גוף האדם. כך, למשל, כששקועים באמבטיה, יש צורך לשמור על איזון. לחץ קל של מים על הגוף מקדם את זרימת הדם הוורידי מהפריפריה ומקל על עבודת הלב.

מים הם מקור לבריאותובכל זאת ההשפעה העיקרית של אמבטיות פחמן דו חמצני היא אולי כימית וביולוגית.

מים פחמניים מכילים הרבה פחמן דו חמצני חופשי - CO2. כך, למשל, כאשר ליטר של פחמן דו חמצני מינרלי יוצא לפני השטח, הוא פולט מ -1 עד 3 ליטר פחמן דו חמצני. וכידוע, פחמן דו חמצני מסיס למדי במים, במיוחד בלחצים גבוהים. יחד עם זאת, תכונותיו משתנות באופן קיצוני. בעת אינטראקציה עם מים, הוא יוצר חומצה פחמנית חלשה. למרות שחומצה פחמנית חלשה, היא עלולה ליצור מלחים שונים. יתר על כן, למלחים שלו, במיוחד מלח סידן, יש תכונות מעניינות מאוד.

כולם, כמובן, מכירים סידן פחמתי - זה גיר, גיר, שיש. וכמובן, כולם יודעים שסידן פחמתי אינו מסיס במים. אך ברגע שמופיע עודף של חומצה פחמנית, סידן פחמתי הופך לסידן ביקרבונט, ומלח זה מסיס למדי במים. בטמפרטורות גבוהות ובעודף גדול של פחמן דו חמצני, למתכות רבות יש תכונה ליצור מלחי ביקרבונט מסיסים. לכן מים פחמניים (המכילים בדרך כלל כמויות גדולות של מלחים של חומצות אחרות) מכילים אלמנטים רבים בהרכבם. המרכיבים העיקריים שלהם הם נתרן, סידן, מגנזיום, יוני כלוריד, סולפט, ביקרבונט. יונים של אמוניום, ליתיום, סטרונציום, בריום, ברזל, אבץ, ניקל, נחושת, אלומיניום, ארסן, ברום, יוד נמצאים לעתים קרובות כזיהומי עקבות שונים. כמעט כל יסודות המערכת התקופתית נמצאים במים מינרליים, אם כי בכמויות קטנות מאוד. כולם נמצאים במצב של שיווי משקל נייד מורכב, והיחס שלהם תלוי בגורמים כמו טמפרטורת מים, חומציות וכו '.

מעניין לציין כאן כי מספר יסודות קורט כלולים בהרכב החומרים החיוניים לגוף. כך, למשל, מנגן, נחושת, מוליבדן וחלק אחר הם חלק בלתי נפרד מהאנזימים. ברזל הוא חלק מהמוגלובין, וקובלט הוא מרכיב חיוני בוויטמין B12.

כבר ציינו לעיל כי אמבטיות פחמן דו חמצני משמשות לעיתים קרובות להגברת הטון הכללי של הגוף.

בלנולוגים הבחינו זה מכבר בתכונה מעניינת: כאשר לוקחים אמבטיות פחמן דו חמצני נצפים אדמומיות בעור והאצת זרימת הדם. נכון לעכשיו, תופעות אלה מוסברות בכך שכאשר מאמצים נהלים כאלה נוצרים בגוף חומרים ספציפיים כמו אצטילכולין והיסטמין, שהשפעתם הרפלקסית על איברים ומערכות שונים מובילה להרחבת כלי הדם.יחד עם זאת, עקב השינוי בהרכב הגז של הדם והימצאות תוכן מוגבר מעט של פחמן דו חמצני באוויר הנשאף, הנשימה מעמיקה, שינויים בלחץ העורקי והוורידי. לצד זה, תזונת הלב שריר משתפר. כל זה, יחד, מוביל לשיפור במצב התפקודי של מערכת הלב וכלי הדם.

שתיית מים מינרליים בפנים

מים הם מקור לבריאותובכל זאת הדבר המעניין ביותר הוא ההשפעה של מים פחמניים כאשר הם נלקחים דרך הפה.

באמצעות שינוי התנאים לצריכת מים מינרליים (על קיבה ריקה או עם אוכל), הכמות והטמפרטורה שלהם, ניתן להשפיע על פעילות בלוטות הקיבה בדרכים שונות. לכן, מים מינרליים מוגזים אלקליין * משמשים לעיתים קרובות לטיפול ומניעה של מחלות קיבה שונות. כך, למשל, הם מיועדים לחומציות מוגברת וירידה של מיץ קיבה, למחלות של כיס המרה, לבלב, כיבים בקיבה וקוליטיס. לדוגמא, מי בורג'ום משמשים לטיפול לא רק במחלות של מערכת העיכול, אלא גם בכבד, בדרכי המרה וכו '. מעניין שצורות שונות של דלקת קיבה מטופלות במי בורג'ום. בפרט, לא רק דלקת קיבה עם חומציות גבוהה של מיץ קיבה, אלא גם עם חומציות נמוכה, ליתר דיוק, אי ספיקה בהפרשה.

במבט ראשון זה אולי נראה מוזר. למעשה, אם לאדם יש חומציות מוגברת של מיץ קיבה, לכן, יש בו עודף של חומצה הידרוכלורית, ואז יש לנטרל אותו במידה מסוימת. בדרך כלל מה שמכונה ביקרבונט או סודה לשתייה משמש כ"מנטרל "כזה בבית. מצד שני, אם חומציות מיץ הקיבה יורדת, במקרים כאלה רופאים רושמים לחולה פתרון חלש של חומצה הידרוכלורית למתן דרך הפה. וכידוע, חומצה הידרוכלורית וסודה הם חומרים שאינם יכולים לסבול שכונה. הם מתקשרים באופן מיידי ויוצרים מלח שולחן וחומצה פחמנית. כיצד ניתן להשתמש באותה מים מינרליים למטרות שונות כל כך? עם זאת, לאחר שלמדו היטב את מנגנון הפעולה של מים מינרליים, בפרט בורג'ומי, הגיעו הרופאים למסקנה שהכל תלוי באופן צריכת המים המינרליים.

נמצא שאם לוקחים את מי בורג'ום 1–1 1/25 שעות לפני הארוחה (למשל, על קיבה ריקה), אז למים יש זמן לעזוב את הקיבה במהלך תקופה זו, בזמן שפעילות ההפרשה פוחתת ומיץ קיבה משתחרר חלש. אם לוקחים מים יחד עם בוצה למזון 10-20 דקות לפניהם, אז התופעה ההפוכה מתרחשת פעילות הפרשה מתגברת, וכמות מיץ הקיבה שנכנס לגוף עולה. יחד עם זאת, כתוצאה מתגובה כימית בין סודה, שהיא המרכיב העיקרי של מי בורג'ום, לבין חומצה הידרוכלורית של מיץ קיבה, נוצרים פחמן דו חמצני ונתרן כלוריד, שהם, בתורם, פתוגנים חזקים של הפרשה. מכשיר הקיבה, אני מפריד את מיץ הקיבה המכיל חומצה הידרוכלורית, עולה עוד יותר.

מים הם מקור לבריאותכמובן, לא צריך לחשוב כי מים מינרליים הם כל יכול. מטבע הדברים, בעזרתם הרבה יותר קל למנוע מחלות מאשר לרפא אותן. בנוסף, יש להם "אויבים" משלהם. לדוגמא, האקדמאי איי.פי פבלוב ציין כי אלכוהול וטבק מקשים או אינם כוללים לחלוטין את השפעת הריפוי של מים מינרליים.

אתרי נופש עם מים מוגזים פופולאריים מאוד בארצנו. במיוחד כאלה כמו קיסלובודסק, ארזני, בורג'ומי. ניתן להמליץ ​​עליהם למחלות לב וכלי דם ללא נזק למפרקים, למחלות נשימה בעלות אופי שאינו שחורי (קטר כרוני של דרכי הנשימה העליונות, אסתמה בסימפונות ללא התקפים תכופים). בנוסף, ההשפעה החיובית של אמבטיות פחמן דו חמצני נצפתה במקרה של פגמים במסתמי המיטרל והאבי העורקים, אם אין תופעות בולטות של היצרות, כמו גם בצורות קלות של יתר לחץ דם, היפו ויתר בלוטת התריס.כמובן, כפי שכבר ציינו, במקרה של מצבים כואבים כלשהם, במיוחד אלה המתבטאים בצורות אקוטיות פחות או יותר, לפני היציאה לאתר הנופש, יש צורך לקבל ייעוץ רפואי מוסמך.

מה שנקרא מעיינות מימן גופרתי עומדים במקצת בנפרד ממינרלים אחרים. מקורות כאלה נמצאים באזורנו במצסטה. מי מאצסגה, יחד עם תכולה גבוהה של מלחים שונים (ובעיקר נתרן כלורי), מכילים כמות משמעותית למדי של מימן גופרתי גזי. ולמרות שמימן גופרתי עצמו, אפילו בריכוזים קטנים, הוא רעל חזק, השימוש בו בכמויות קטנות הוא חיובי מאוד. כפי שהתברר על ידי הבלנולוגים, כאשר לוקחים אמבטיות מימן גופרתי, יש חשיבות רבה לא רק לתכולת מימן גופרתי במים, אלא גם לטמפרטורת המרחצאות, משך הזמן שלהם וכו ', מערכת העצבים ההיקפית והמרכזית ( עצבים, רדיקוליטיס).

עוד בתחילת המאה שלנו צוין שכאשר לוקחים אמבטיות של מצסטה מתרחבים לא רק כלי הדם הקטנים ביותר, אלא גם כלי הדם הגדולים יותר. וזה, בתורו, משפיע על כל האיברים הקשורים למחזור הדם. במיוחד מצוין כי אמבטיות מימן גופרתי משפיעות על התכווצות שריר הלב וגורמות ל"אפקט אימון עומסים ". מימן גופרתי, החודר לדם, מגרה תאי רקמה ומשפר את חילוף החומרים.

על פי אחת התיאוריות, תחת פעולת מימן גופרתי על תאים, חלבונים מסוימים נהרסים ונוצרים חומרים פעילים ביולוגית, כגון היסטמין, אצטילכולין וכו '. בפרט, היסטמין מוביל להרחבה נמרצת של כלי הדם, ולכן מחזור הדם מוגבר, אשר, בתורו, מקדם את ספיגת מוקדי דלקת שונים. תוצרי הרס קומפלקסי חלבונים, בנוסף, עם טרנספורמציות נוספות, מעוררים חיוניות, משפרים את מערכת העצבים וכו '.

מדענים אפילו בדקו דרכים למימן גופרתי לחדור לגוף האדם. התברר כי משתמשים כאן בשני "ערוצים". מצד אחד אלה הנקבוביות הקטנות ביותר בעור, ומצד שני הריאות בעת הנשימה. עם זאת, למרות שמימן גופרתי הוא רעיל, הוא אינו מצטבר בגוף. כבר ביום הראשון, כל מוצרי הטרנספורמציה שלו מופרשים מהגוף, בעיקר דרך הכליות ובכמויות קטנות דרך הריאות.

אמבטיות

מים הם מקור לבריאותאם מדברים על נהלי מים שונים, כגון רחצה בים, מיני אמבטיות וכו ', אי אפשר להתעלם מהאמבטיות - הם אחד מסוגי הליכי המים.

ערש המרחצאות הוא המזרח הקדום. בכל מקרה, ידוע כי אמבטיות, שהיו מאובזרות במיוחד לשטיפת שטח, היו קיימות לפני מספר אלפי שנים במדינות כמו הודו ומצרים. אזכורים לגביהם נמצאים לעתים קרובות ביצירותיהם של הפילוסופים הקדומים של יוון. מרחצאות קיימים ברוסיה מאז ומתמיד. גילארובסקי אמר היטב על תפוצתם הרחבה: "מוסקבה ללא אמבטיות אינה מוסקבה".

תפקידם של אמבטיות לגוף האדם הוא כפול. יש להם גם משמעות פיזיולוגית וגם, בפרט, היגיינית. קצת למעלה, כבר דיברנו על אילו פונקציות עור האדם מבצע. קודם כל, זה הפונקציה של ויסות טמפרטורת הגוף. ואחת השיטות החשובות ביותר לוויסות כזה היא זיעה. עם זאת, זיעה אינה מים מזוקקים. יחד עם נתרן כלורי, הוא מכיל מלחי גופרית ופוספט שונים, כמו גם מגוון שלם של חומרים אורגניים. הוא מכיל מלחים שונים של חומצות אורגניות (לקטית, שתן וכו '), כולסטרול, שומנים וכו'. מטבע הדברים, ניקוי העור מכל החומרים הללו משחק תפקיד היגייני עצום. המשמעות הפיזיולוגית של המרחצאות קשורה קשר הדוק גם למשמעות התפקודית של העור.ראשית, העור הוא אחד ממאגרי הדם העיקריים, ולכן טבעי שההתפלגות הנכונה של הדם בין העור לאיברים הפנימיים של האדם ממלאת תפקיד משמעותי ברווחתו. אגב, התפלגות זו היא קריטית במניעת הצטננות. לפיכך, בערך, אמבטיות הן אחת התרופות להצטננות. בנוסף מיד לאחר האמבטיה כמות ההמוגלובין בדם של האדם עולה. הליך כזה כמו אמבטיות יוצר מצב רוח עליז אצל אדם, מגביר את יעילותו.

נהלי מים - רחצה בים ונהרות, מיני אמבטיות, מקלחות, אמבטיות וכו '- כל אלה הם גורמים חזקים המשפרים את התקשות הגוף, כלומר עלייה בהתנגדותו בפני שונים. השפעות חיצוניות.

ולסוב ל.ג.


אם מתפתח היפוגליקמיה   תסמינים של אנשים עם דיכאון סמוי

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם